subota, 12. ožujka 2011.

Početak speleo škole

U četvrtak 10. ožujka održano je prvo predavanje u prostorijama GSS-a. Prvi vikend su školarci posjetili špilju Modrič, a u parku kraljice Jelene održana je vježba savladavanja speleoloških tehnika.







Drugi vikend proveli smo u okolici Karini, kod Rijeke Bijele, na prevjesnoj stijene vježbajući sa školarcima DED tehnike. Vrijeme nas je savršeno poslužilo, a i ekipa je bila za pohvalu.
Ako vas zanima kako nam je bilo škicnite ovdje.



Dnevnički izvještaj drugog i trećeg vikenda škole PD Paklenica 'Liburnija 2011'

Vikend 2. - 19 i 20 ožujak 2011. godine

Praktični dio nastave speleološke škole, podijeljen u nekoliko vikenda ima za cilj da polaznici ovladaju znanjem tehnika spuštanja i podizanja u jamskim vertikalama. Tako je u drugom vikendu u klancu Bijele Vode demonstrirana i trenirana DED tehnika spuštanja i podizanja užetom u vertikalnim objektima. Najavljena olujna bura, ipak nas nije pomela, zahvaljujući dobro odabranoj lokaciji u ovom klancu. Na već ispitanoj previjesnoj stijeni 50 metarskog amfiteatra dodali smo nešto svojih građevinskih fikseva te još pokoji speleološki verificirani fix, a uz to udarili kladivom i pokoji spit. Gornji položeni rub stiiene osiguravao je ojače izrađeni GSS 'gelender' s kojeg su položene 4 nad previjesne vertikale od desetak metara, a nešto istočnije dodatno je izrađena i vertikala s 'top rop' osiguranjem , zamišljena kao startna pozicija vježbe DED tehnike. Kao i inače i ovaj vikend je okarakterizirao spori start i kašnjenje na lokaciju. Kad tome pridodamo i vrijeme potrebno za podizanje logora kao i ono za izradu vertikala, za sam rad prvog dana ne preostane puno vremena. Iz ovog slijedi blago nervozni početak u kojem tri instruktora zaboravljaju da svi tečajci nisu posve pripremljeni na ovu tehniku te zanemaruju postepeni napredak. Tako se početna vertikala zaobišla za polovinu polaznika i kako to biva osvetila na jednom polazniku koji je bez rukavice čvrsto uhvatio uže pri iskopčavanju pupčane zamke. Do predvečer nam je stiglo i pojačanje instruktora i pomagača a društvo su popunili i neki stariji članovi planinarskog društva, koji su se tu zatekli, Kosta , Guma i Mauro te mladi penjaći braća Jerolimov, Kostić , Živković i Atlagić iz našeg AO PD Paklenica, kojima je ova lokacija bila jedino mjesto na kojem bura ne prijeti otpuhivanju. Tehnički napredak polaznika bio je zadovoljavajući a radilo se i nestrpljivo čekalo u redu do sumraka. Mauro Stipčević ostaje na nočenju i druženju uz vatru, da bi svoje orintološke i fotografske radnje nastavio i drugi dan u klancu Bijele Vode. Logorska vatra bit će zapamćena po dimu kojeg je bura obilno tjerala po svima. Drugi dan ovog vikenda poput prvog , aktivno smo ponovljali vježbe do 15 sati kad smo raspremili logor i vertikale te prirodu ostavili onakvu kakvom smo je zatekli uz pokoji klin viška.

Polaznici; Šime Grdović, Marko Matešić, Krešimir Vranjković, Stipe Gverić, Marin Jukić, Milena Ramov, Leda Rokov, Ivana Radovan, Marijana i Katarina Gverić i Nevena Milin
SO L; Neven Zrilić, Krešimir Prskalo, Filip Bach, Saša Čimbur, Ivana Zubak i Hrvoje Čizmek

vođa vikenda Livio Kotlar


Vikend 3. 25, 26 i 27 ožujak 2011. godine

Terenska nastava speleološke škole Liburnija 2011 nastavila se na vrletima Velebita.

Oaj put odabrana lokacija 'Vrtlina' ima za cilj pokazati sve elemete koji su prisutni u speleo istraživanju. To su prije svega planinarenje do objekta, sa svom speleološkom opremom uključujući i onu za duži boravak, te prolaženje većeg i dužeg objekta uz upoznavanje orijentacije i topografskog snimanja poligona jamske vertikale.
Jama Vrtlina je smještena nad krškom zavalom Bili Sinpokos, na njegovom sjevernom dijelu. Do nje vodi slabo utabana ne označena staza sa Sinokosa a nedaleko otvora je proplanak pogodan za izradu speleološkog logora. Kako novi kandidati baš i nisu navikli na jače planinarenje, izišlo im se u susret te ih se dovelo na startnu poziciju 'Livadice pod Trošeljevcem' na visinu od 600 metara nad morem. Tako su uštedjeli i vrijeme i trud koji bi bio znatan da su krenuli sa lokacije Ljubotič. Cijela ekipa je do cilja stigla za otprilike 1,5 sat, a na pola puta su se opskrbili vodom te je iznijeli u količini od 40 litra, dostatno za potrebe logora od 20 članova. Prethodni dan sedmero člana ekipa je iznijela težu speleološku opremu kako bi vertikale za obuku DED tehnike bile pripremljene do dolaska ostalih. Kao i uvijek, problemi, ovaj put s opremanjem, kašnjenje i smrzavanje školaraca koji se baš i nisu pripremili za hladni objekt. Iako im je široki otvor donosio dovoljno sunčeve topline , ništa nije moglo ugrijati noge u 'patikama'. Prostrana ulazna vertikala odlično je poslužila za savladavanje prelaza sidrišta a polaznici su prelazili dvije linije, 25 i 40 metarske vertikale sa po dva prelaza i jednim devijatorom. Uz ove nastavne aktivnosti koje su strogo prolazili uz instruktore, polaznici su savladavali i vještine orijentacije i topografskog snimanja speleološkog objekta. Logorska vatra nije izostala ni ovaj put. Ovu kilometar dugu špilju do kraja nisu prošli svi, a planirano bivakiranje nije izvedeno u objektu. Prilikom silaska , planiran posjet Reljinoj Peći obavilo je 5 polaznika škole i 4 instruktora a ideju o silasku bez opreme u Ljubotić popratio je i bunt izmorene Bibinjske ekipe.
Sve u svemu ideja da se Vrtlinom pokaže smjer speleološkog školovanja ka planinarskoj speleologiji i realnoj slici istraživanja bio je zanimljiv bar iz kuta instruktorskog djelovanja a vjerojatno je ostavio dojam i na polaznike u smislu speleoloških perspektiva.

Polaznici; Šime Grdović, Milena Ramov, Krešimir Vranjković, Leda Rokov, Marin Jukić, Ivana Radovan, Marijana i Katarina Gverić
SO L; Neven Zrilić, Marko Dukić, Krešimir Prskalo, Tonči Marčić, Saša Čimbur, Livio Kotlar, Ivana Zubak, Hrvoje Čizmek, Siniša Primožić Loče

vođa vikenda; Šime Sorić



Zadar, 31.03.2011 godine, Livio Kotlar

Nema komentara:

Objavi komentar